Stowarzyszenie

Stypendium dla Walerii Prochownik

Stypendium dla Walerii Prochownik

Z radością pragniemy poinformować, że Pani Waleria Prochownik z Żywca, od lat zaprzyjaźniona z naszym Stowarzyszeniem - otrzymała Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznawane twórcom reprezentującym mistrzowskie umiejętności w swoich dziedzinach. Stypendium Pani Walerii nosi tytuł "Cas ktory minył" i będzie dotyczyło literatury ludowej. Stypendystka zaplanowała stworzenie zbioru wierszy i opowiadań pisanych w autentycznej gwarze charakterystycznej dla miejscowości jej pochodzenia - Sporysza. Zbiór zostanie wydany w formie publikacji. W ramach stypendium autorka zaplanowała także spotkania z dziećmi i młodzieżą z zespołów regionalnych, spotkania autorskie oraz promocję publikacji. Warto wspomnieć, że Pani Waleria jest laureatką licznych nagród , mni. tak prestiżowych jak nagroda im. Władysława Orkana czy nagroda im. Oskara Kolberga. Realizacja Stypendium będzie przebiegała we współpracy z naszym Stowarzyszeniem, będziemy relacjonować jego przebieg na naszym profilu Facebookowym oraz stronie internetowej mieliśmy już okazję współpracować z Panią Waleria przy dwóch publikacjach: "Na góralskich posiadach"oraz "Moje życie, moje myśli". Serdecznie zapraszamy do śledzenia tego ciekawego przedsięwzięcia. W imieniu Pani Walerii Prochownik składamy podziękowania dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za docenienie i przyznanie Stypendium https://nikidw.edu.pl/10743-2/  

BON na Żywieckim Rynku

BON na Żywieckim Rynku

Tradycyjnie jak co roku odtańczono na Żywieckim Rynku taniec na urodzaj - BON. Taniec ten tańczony jest w ostatnie dni karnawału przez zamężne kobiety. Energiczne przytupy mają obudzić śpiącą jeszcze ziemię do wydania obfitych plonów! Podczas finału akcji Cała Polska smaży pączki taniec ten powoduje obfitość zebranych pieniędzy w akcji charytatywnej dla Mai, Natalii, Mikołaja i Teosia. Do tańca zaproszono również wszystkie zamężne kobiety zgromadzone na Żywieckim Rynku!!! Byli z nami również Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor oraz Starosta Żywiecki Adrian Midor . Wyniki finansowe akcji WKRÓTCE. Profil Cała Polska smaży paczki napisał: Sumując wszystkie kwoty zebrane w każdej miejscowości i przez każdą ekipę biorącą udział w naszym tegorocznym wydarzeniu, możemy przekazać Wam, że wspólnie zebraliśmy 201 947,60 złotych … co możemy powiedzieć: DZIĘKUJEMY Dzięki Wam Maja, Natalka, Teoś i Michał otrzymają po 50 486,90 złotych które wesprze każde z nich w leczeniu i rehabilitacji Jesteśmy wzruszeni nie tylko kwota jaką udało nam się uzyskać, ale również tym jaką wspaniałą społeczność „pączkową” stworzyliśmy Każdy z Was - zarówno ten smażący, sprzedający, kupujący czy licytujący, przyczynił się do tego pięknego wyniku.   To wielkie wydarzenie już za nami, nie cichną emocje po jego zakończeniu. Po raz III sołectwa GMINY RADZIECHOWY-WIEPRZ wspaniale wywiązały się z jej przebiegu. Każda organizacja i osoby prywatne dały z siebie wszystko aby pomóc podopiecznym tegorocznej zbiórki środków finansowych dla Mai , Natalii, Michała i Teosia. Słowa wdzięczności kierujemy dla tych, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo. Bez Waszej pomocy Szanowni Państwo z pewnością nie usmażyli byśmy tylu pączków! A było ich ponad 2000. Grzegorz Puda Beskidzki. Nasz najlepszy olej rzepakowy Beskid Żywiec Spółka z o. o. - Jerzy Kliś , Przemysław Sufa Rajski Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia Radziechowy-Wieprz Radni Powiatowi - Jadwiga Jurasz ,Jacek Jarco, Jan Witkowski Radni Gminy Radziechowy Wieprz Firma Piotr Plast -Piotr Figura Serdecznie dziękujemy po raz kolejny osobom prywatnym i ludziom o wielkich sercach skupionych w organizacjach społecznych za zaangażowanie I bezinteresowną pomoc: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" w Wieprzu Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Brzuśnik" Koło Gospodyń Wiejskich w Juszczynie Stowarzyszenie Wieprzanki KGW Wieprz KSG R-W w Wieprzu Rada Rodziców SP im.J. Klicha Wieprz Przedszkole Małego Księcia w Wieprzu KGW Bystra OSP Bystra Żywiecka KSG R-W Bystra k. Żywca Stowarzyszenie Bystrzaki z Bystrej KGW Przbybędza i Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy   Dziękujemy również wszystkim tancerkom i kapeli ZR Grojcowianie za reprezentowanie nas podczas finału na Żywieckim Rynku w dniu 4 lutego! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich organizatorów i Rodziców podopiecznych tegorocznej akcji! I pomimo różnych trudności obiecujemy, że w roku 2025 znowu będziemy gotowi do podjecia wyzwania!  

"Grojcowianie" i goście

03.12.2023 r - Dzisiejszego wieczora odbył się wyjątkowy koncert - "Grojcowianie i Goście". W trakcie spotkania wystąpili młodzi gawędziarze, instrumentaliści, kapele oraz grupy śpiewacze, które brały udział w tegorocznych przeglądach. Odbyło się także rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Ilustracja Góralskiego Słuchowiska". Dziękujemy za obecność naszym gościom: Zespołowi Pieśni i Tańca "Jodełki" z Radziechów, Łukaszowi Piętce z Węgierskiej Górki oraz Jerzemu Tomiakowi z Juszczyny. Widownia, mimo trudnych warunków atmosferycznych na drodze – dopisała. W gronie naszej zacnej widowni zasiedli także goście specjalni: Waleria Prochownik - poetka, gawędziarka, laureatka Nagrody Oskara Kolberga, autorka tekstów wielu gawęd, których wysłuchaliśmy tego wieczoru oraz Lidia Cender - prezes Grupy Literackiej Gronie. Poczuliśmy się jak za dawnych czasów, w grudniowy wieczór słuchając starodawnych historii i muzyki, Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc w przygotowaniu koncertu!

Ilustracje do Góralskich Słuchowisk

Ilustracje do Góralskich Słuchowisk

Konkurs plastyczny "Ilustracje do Góralskich Słuchowisk" realizowany w ramach Karpackie inicjatywy lokalne rozstrzygnięty! Ilość oraz poziom artystyczny prac absolutnie przerósł nasze oczekiwania. Na konkurs wpłynęło dokładnie 100 prac, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z całego Powiatu Żywieckiego oraz przez podopiecznych placówek specjalnych. Bardzo cieszymy się że w konkurs zaangażowały się dwie placówki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu w Żywcu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej. Do słuchowisk zostały wybrane prace następujących osób: Emila Kupczak, Dorota Łysień, Wiktoria Kupczak, Oliwia Sbranchella, Wiktoria Gluza, Wiktor Temel, Andrzej Jarco, Anna Hylińska, Jan Micherda, Julia Białoń, Stanisław Zdynowski, Karolina Ż., Jonasz Handerek i Maciej Krauze, Anna Nowak, Agnieszka Kubas i Alicja Kowalska, Kacper Filary, Patryk Zoń, Agnieszka Adamek, Janina Nawrocka, Szymon Duraj, Milena Jędrysik, Karolina Janik, Magdalena Zyzak, Jadwiga Tokarczyk, Karolina Hernas, Maja Dyczek, Halina Pierlak, Wiktoria Lach i Weronika Adamus. Rozdanie dyplomów odbędzie się 3 grudnia o godzinie 16.00 podczas koncertu "Grojcowianie i Goście" osobom, które nie mogą zjawić się po odbiór dyplomu, przekażemy w umówiony sposób

Góralska Potańcówka Andrzejkowa

Góralska Potańcówka Andrzejkowa

Góralska Potańcówka Andrzejkowa dla Zespołów Regionalnych Żywiecczyzny z Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Serdecznie dziękujemy dyr. Marcinowi Filipowi za pomysł i organizację tego wspaniałego wydarzenia.. Dziękujmy za wsparcie dyr. Mirosławowi Dziergasowi Starostwo Powiatowe w Żywcu. Takiej zabawy jeszcze nie było!. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, andrzejkowe wróżby, tańce, śpiewy i wielką integrację naszego środowiska! Skład NiearchaicznyKapela Dejcie SpokójKapela z PrzytupemRegionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pilsko" ŻywiecZespół "Hulajniki" z MilówkiRegionalny Zespół DolanieZespół Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki z MilówkiZespół Pieśni i Tańca "Żywczanie" z ŻywcaZpit Ziemia ŻywieckaRegionalny Zespół Pieśni i Tańca LipowianieMały HaśnikZespół Regionalny RomankaZespół Regionalny Magurzanie/ Polish Folk Group, Za wspaniałe potrawy regionalne dziękujemy Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik Do zobaczenia za rok!