Góralskie Słuchowiska – zapraszamy do słuchania

Góralskie Słuchowiska – zapraszamy do słuchania

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” kończy realizację projektu Lekcje Kultury Wołoskiej w ramach Karpackich Inicjatyw Lokalnych.

Kończąc przedstawiamy efekty pracy kilku ostatnich miesięcy. Naszym zamysłem było stworzenie edukacyjnych słuchowisk łączących ze sobą język współczesny z elementami gwary góralskiej. Bajki przybliżą Wam tematy związane z kulturą regionalną, a w szczególności z kulturą pasterską - przedstawione w formie zrozumiałej dla współczesnych dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy do słuchania!

Jako pierwsza - Opowieść o Instrumentach, autorstwa Marcina Blachury - historia o tym, że muzyka pozwala przenieść się do innego świata, w którym można poznać wielu przyjaciół! Zapraszamy do słuchania!

 

W kolejnym słuchowisku przenosimy się na wiosenną halę, gdy to rozpoczyna się Redyk - początek wypasu owiec - opowieść o nietypowej przyjaźni oraz o tym, że nie wszystko na pierwszy rzut oka jest takie jak nam się wydaje.

Kolejne słuchowisko to opowieść o hali - wspomnienia Dziadka, który kiedyś pełnił tam baaardzo ważną funkcję. Jeżeli jesteście ciekawi kim był, czym się zajmował oraz jak wyglądało dawne życie przy wypasie – wysłuchajcie!

Śnieg zasypał chyba cały powiat, więc nie pozostaje Wam nic innego jak usiąść wygodnie i odpalić ostatnie z serii Góralskich Słuchowisk. Będzie to historia o tym na czym polega praca juhasów na hali, jak bardzo rozległe są górskie polany oraz o wołoskich czarach i magicznych stworzeniach zamieszkujących w górskich zakątkach. Pewnie wielokrotnie słyszeliście zdanie: "Jak nie będziesz się uczył, to będziesz pasł barany!" Nic bardziej mylnego! Żeby opiekować się stadem, trzeba posiąść ogromną wiedzę i doświadczenie. Posłuchajcie a dowiecie się, kto i dlaczego znalazł się "W baraniej skórze"!

We wszystkich Góralskich Słuchowiskach możecie usłyszeć czarodziejskie dźwięki Beskidzkie hyrkawki

W ramach realizacji Góralskich słuchowisk zrealizowano i rozstrzygnięto również konkurs plastyczny "Ilustracje do Góralskich Słuchowisk" w ramach Karpackie inicjatywy lokalne. Ilość oraz poziom artystyczny prac absolutnie przerósł nasze oczekiwania. Na konkurs wpłynęło dokładnie 100 prac, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z całego Powiatu Żywieckiego oraz przez podopiecznych placówek specjalnych. Bardzo cieszymy się że w konkurs zaangażowały się dwie placówki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu w Żywcu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej.

Karpackie inicjatywy lokalne

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"