"Nadzieja zawieść nie może"

29 kwietnia w Kościele Nawiedzenia NMP w Juszczynie odbył się KONCERT poświęcony pamięci Jana Pawła II pt. „Nadzieja zawieść nie może”. Wystąpili wspaniali artyści: Anita Maszczyk – sopran oraz Janusz Kohut – fortepian.  

Image 

Fotogaleria z KONCERTU w Juszczynie: https://picasaweb.google.com/116963174371025173154/NadziejaZawiescNieMozeWHoDzieJPIIJuszczyna2011R

 

 

Anita Maszczyk

 

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako studentka debiutowała partią Adeli w Zemście Nietoperza J. Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. W sezonie 2000/2001 była solistką Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Ma na swym koncie nagranie płyty z Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Obecnie Solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego, w którym gra m.in.: Rosinę w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Frasquitę w Carmen G. Bizeta, Anastazję w Księżniczce Czardasza E. Kálmána, Franzi w Wiedeńskiej krwi i Adelę w Zemście Nietoperza J. Straussa, Mi w Krainie Uśmiechu F.Lehara, Irenę Molloy w Hello, Dolly! J. Hermana, Maggie w farsie Dajcie mi tenora! K. Ludwiga, Bessie w Kwiecie Hawaii P. Ábraháma, Laurey w polskiej prapremierze Oklahomy! R. Rodgersa oraz w koncertach Z batutą i humorem, Batuta, frak i elegancja M. Niesiołowskiego i Wiedeń moich marzeń i Europa moich marzeń K. Piotrowskiego. W Teatrze Muzycznym w Lublinie występuje jako Frasquita w Carmen G. Bizeta oraz Krysia w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera. Współpracuje z Operą Krakowską, gdzie gra Adelę w Zemście Nietoperza, oraz Krysię w Ptaszniku z Tyrolu oraz z Operą Śląską w Bytomiu. Laureatka Nagrody Artystycznej Dyrektora GTM za sezon 2001/2002 za rolę Rosiny w Cyruliku Sewilskim.

 

Źródło: www.anitamaszczyk.republika.pl Janusz Kohut

 

Jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Technikę kompozytorską kształcił prywatnie, głównie u Bogusława Schaeffera i Aleksandra Lasonia. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów oraz w Seminarium Muzyki Elektronicznej w Krakowie. Prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Występował na koncertach autorskich kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych (St. Cecilia Music Society w Grand Rapids), w krajach Europy Zachodniej, między innymi na Międzynarodowych Targach Sztuki „Music Fair” we Frankfurcie, Festiwalu „Stakkato” w Berlinie Zachodnim, a także w targach "EXPO 2000" w Hanowerze. Brał również udział w imprezach kulturalnych zorganizowanych przez Instytut Polsko-Niemiecki w Darmstadt oraz w Dusseldorfie w ramach "Dni Śląskich w Północnej Nadrenii - Westfalii". Wykonywał własne kompozycje na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowych Festiwalach Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Komponuje muzykę teatralną i filmową, między innymi do serii kilkunastu filmów animowanych Marka Luzara pod tytułem „Szkoła Mędrców”. W 1998 roku został laureatem nagrody przyznawanej przez prezydenta miasta Bielska-Białej – „Ikar’98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei - oratorium oświęcimskie”, które odbyło się 11 listopada 1998 roku w Oświęcimiu. W 2001 roku skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Prawykonanie oratorium miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej. Utwór był również wykonywany m. in. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 roku, w katedrze w Gliwicach oraz w Opolu, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie został uznany wydarzeniem artystycznym 2003 roku. W 2004 roku miało miejsce prawykonanie kolejnego oratorium - „Święty Piotr” opartego na tekstach Nowego Testamentu, przedstawione również w 2005 roku w Bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie. 21 lutego 2006 w Bielskim Centrum kultury odbył się koncert kompozytorski promujący nową płytę solową „Wysokie Góry”. W grudniu 2006 roku odbyło się prawykonanie utworu „14 dni pod ziemią” skomponowanego z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu. W czerwcu 2007 roku odbyła się premiera musicalu „Szczęśliwi ludzie”, którego głównym wątkiem jest współczesna rodzina i jej zmagania z odwiecznym „konfliktem pokoleń”.

 

Źródło: www.jkohut.pl

 

Image