Ocalone gęśle - „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

Ocalone gęśle - „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

 

Zakończył się program „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” realizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza i koordynatora projektu z ramienia Stowarzyszenia czyli Sabinę Jurasz. Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” było wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Program wspierał kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem. Warsztaty odbywały się w siedzibie SSK „Grojcowianie” w Brzuśniku i były współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Udało się zbudować 4 instrumenty - ich autorami są: Sabina Jurasz, Marcin Blachura, Kuba Gołdyn i Rafał Bałaś.

 

 

Naszym Mistrzem - prowadzącym warsztaty był Stanisław Bafia. Wychował się On w Gliczarowie Dolnym na Podhalu choć dziś od lat mieszka wraz z rodziną w Ciścu na Żywiecczyźnie. W domu rodzinnym od najmłodszych lat otaczała go muzyka i zapach drewna. Już jako dziecko interesował się tym wdzięcznym materiałem i wykonywał z niego przeróżne przedmioty. Pierwszą wiedzę przekazał mu ojciec - który zaszczepił u syna marzenie o byciu artysta lutnikiem. Naukę tego zawodu rozpoczął w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, następnie ukończył Katedrę Lutnictwa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Szczególną pasją Staszka jest muzyka ludowa. Od najmłodszych lat grał na instrumentach smyczkowych. Przez kilka lat występował z zespołem „Karpatia”, który był laureatem licznych festiwali promujących muzykę tradycyjną. Przez wiele lat był też członkiem kapeli „Wałasi”, prezentującej ludową muzykę łuku Karpat. Dziś wraz z przyjaciółmi tworzy zespół-kapelę „Skład Niearchaiczny”. Od wielu lat mieszka na terenie Beskidu Żywieckiego, gdzie prowadzi własny warsztat lutniczy. Pomimo swojego młodego wieku jest znanym i cenionym budowniczym instrumentów profesjonalnych ale także wielkim miłośnikiem instrumentów ludowych oraz świetnym muzykiem.

Zobacz fotogalerię z realizacji programu: https://photos.google.com/share/AF1QipMhl1KLmp0R_C7lB-90Rin1xpKtCeUnTa_9mCciWd71RISzziIQAc3qCyTNrNfUvQ?key

=dURuVy05N0V0MVk2cl9oaUl0V3c3a2d0REthTmhB

Zapraszamy też do odwiedzenia strony Instytutu Muzyki i Tańca! - http://imit.org.pl/