
Warsztaty i FESTIWAL „FOLNARE” w Rajczy - zaległości
W dniach 30 sierpnia – 2 września gościliśmy na terenie Stowarzyszenia - Lokalnej Grupy Działania „Żywiecki Raj” osoby związane z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo 5 Gmin”. Wizyta miała związek z projektem współpracy pt. „Ocalić od zapomnienia Folklor Naszego Regionu – FOLNARE”, który realizowany jest od stycznia do listopada 2012 r. Zgodnie z założeniami projektu zespoły folklorystyczne ZPiT „Rochy” oraz Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzanie” brały udział w warsztatach prowadzonych przez członków RZPiT „Ziemia Rajczańska” oraz ZR „Grojcowianie” z Wieprza. Warsztaty odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rajczy oraz w Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Brzuśniku.
02.09.2012 r. w Rajczy odbył się Festiwal Folklorystyczny realizowany w ramach projektu współpracy „Ocalić od zapomnienia - Folklor Naszego Regionu - FOLNARE”. Do Amfiteatru przybyły m.in. zespoły oraz kapele regionalne z obszaru działalności LGD „Żywieckiego Raju” oraz LGD „Partnerstwa 5 Gmin” w celu wspólnego świętowania.
Fotorelacja na: https://plus.google.com/photos/117579575612253049755/albums/5799623266056085729
Festiwal był jednym z 4 głównych etapów projektu. Na scenie zaprezentowali się, niemal wszyscy, reprezentanci gmin należących do Stowarzyszenia - LGD „Żywiecki Raj”. Był to:- Zespół Regionalny „ROMANKA” z Sopotni Małej (gmina Jeleśnia)- Folklorystyczny Zespół Dziecięcy „JAFERKI” oraz kapela „MŁODZI HELIGONIŚCI” (gmina Koszarawa)- Zespół artystyczny „NIEDŹWIEDZANIE” z Ropczyc (LGD „Partnerstwo 5 Gmin)- Kapela „Małe Cisy” (gmina Węgierska Górka)- Zespół Pieśni i Tańca „ROCHY” z Sędziszowa Młp (LGD „Partnerstwo 5 Gmin) - Zespół Regionalny „GROJCOWIANIE” (gmina Radziechowy - Wieprz)- Zespół Regionalny „CICHOWIANIE” z Soblówki (gmina Ujsoły)- ZPiT im. Józefa Szczotki "WIERCHY” (gmina Milówka)- Kapela „KONIAKÓW” z Koniakowa (gmina Istebna)- Zespół Regionalny „MAGURZANIE” z Łodygowic (gmina Łodygowice)- ZPiT „ZIEMIA RAJCZAŃSKA” (gmina Rajcza)
Nieodłącznym i spójnym elementem Festiwalu były stoiska rękodzielnicze, na których można było znaleźć przedmioty wykonane przez uczestników warsztatów, które odbywały się na terenie 11 gmin „Żywieckiego Raju” a także 5 gmin partnera projektu, od stycznia do czerwca 2012 r. Warto wspomnieć, iż podczas Festiwalu, każdy mógł spróbować tradycyjnej kuchni góralskiej. Pyszne potrawy do degustacji przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „Brzuśnik” oraz Panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kamesznicy „Proćpok”.