Z działalności „Grojcowian”

Z działalności „Grojcowian”

 

 

 

  • W m-cu lipcu ZR „Grojcowianie” wzięli udział w 53. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Był to bardzo radosny i pełen emocji występ z programem „Mojka”, który Zespół przygotowywał na tegoroczną edycję Festiwalu Folkloru Górali Polskich do Żywca. Przegląd odbył się 10 lipca 2021 roku a „Grojcowianie” okazali się być laureatem I NAGRODY. Jednocześnie Grupa Śpiewacza "Gaździny spod Grojca" otrzymała WYRÓŻNIENIE.

  • Po ubiegłorocznym sukcesie teledysku promującego Tydzień Kultury Beskidzkiej do utworu „Szumi jawor”, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej postanowił również w tym roku przygotować dla Wszystkich niespodziankę muzyczną. Od początku czerwca trwały prace nad produkcją teledysku „Żywieckie Gronicki”, który swoją premierę miał 24 lipca w pierwszy dzień 58. Tʏɢᴏᴅɴɪᴀ Kᴜʟᴛᴜʀʏ Bᴇꜱᴋɪᴅᴢᴋɪᴇᴊ. W projekt zaangażowali się najlepsi żywieccy muzykanci, śpiewacy i zespoły. Wśród nich znaleźli się tancerze i muzycy ZR „Grojcowianie”, zdjęcia do teledysku wykonano między innymi w plenerach urokliwej Przybędzy i Brzuśnika.

  • Zespół Regionalny „Grojcowianie” z Wieprza wziął udział w zmaganiach konkursowych tegorocznego 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – Żywiec 2021. Konkurs odbył się w dniach 24–28 lipca 2021 roku w Amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 27 zespołów. Jury postanowiło przyznać 10 wyróżnień regulaminowych za poszczególne elementy programu i nagrody pieniężne po 1500 zł każda, które otrzymał również ZESPÓŁ REGIONALNY „GROJCOWIANIE” z Wieprza – za wskrzeszenie archaicznych pieśni i melodii Górali Żywieckich oraz strój. Na żywieckim Rynku w ramach Festiwalu wystąpiły również "Gaździny spod Grojca".

  • 1 sierpnia w ostatnim dniu TKB w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu na estradzie Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyło się przedpremierowe "Wesele na pograniczu". Filmowy zapis wesela z pogranicza kultury górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Zespół Regionalny "Koniaków" z Koniakowa oraz Zespół Regionalny "Grojcowianie" z Wieprza pokazały na telebimie premierowo fragment filmu oraz wspólny weselny taniec, zabawę na żywo na scenie Amfiteatru. Już wkrótce premiera całego filmu w sieci. Śledźcie media społecznościowe. Film jest nasz „cegiełką” jaką wkładamy w wydarzenie „Roku Górali” w Województwie Śląskim.

  • 11 sierpnia 2021 r SSK „Grocowianie” zaprosili wszystkich na spotkanie pt. "W zgodzie z naturą" - Zioła naturalnym bogactwem na wyciągnięcie ręki ! Poznajmy naturalne metody poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Szukajmy inspiracji i wymieńmy doświadczenia. Było to spotkanie z uroczą zielarką Sabiną Haczek i wymiana doświadczeń zielarskich uczestników spotkania. Spotkanie to przygotowało nas do zbioru ziół, które zbieramy do bukietów zielnych.

  • MB „Zielnej” to tradycyjna Msza Święta w Zarębnikach a po niej KONKURS Bukietów Zielnych. Tym razem Zarębniki przywitały nas deszczem, tak że musieliśmy wrócić do Kościoła parafialnego w Juszczynie a konkurs odbył się w Domu Ludowym. Tradycyjnie nie zabrakło tu członków Zespołu i Kapeli „Grojcowianie”.

  • W tym roku obchodzimy „Rok Górali” w Województwie Śląskim. ZR „Grojcowianie” został zaproszony na piękny, radosny i pełen niespodzianek dzień do Brennej czyli "Posiady nad Brennicą". Dziękujemy za zaproszenie Bogusławowi Lalikowi i Stowarzyszeniu „Natura i Ekologia” z Brennej. 

  • ZR „Grojcowianie” uświetnił tegoroczny Odpust w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Przybędzy. Mieliśmy okazję spotkać goszczącego w tym dniu w Przybędzy ks. Roberta Szczotkę rodem ze Zwardonia, który obecnie pełni posługę kapłańską w Chile. Piękne wydarzenie i radosne spotkanie!

  • W ramach projektu Dom Kultury+ o nazwie "Źródełko" Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Grojcowianie" z Wieprza wystąpił 25 września 2021 r w DK w Dobrodzieniu. Organizatorzy chcieli zadać tym samym pytanie czy dzieci z Gminy Dobrodziń chciałyby występować w podobnym zespole regionalnym? Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021". Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

  • "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" to konkurs w którym nasza mała Przybędza została uhonorowana II nagrodą! Swój mały udział w tym sukcesie mają i „Grojcowianie”. W Koszęcinie odbyła się gala rozdania nagród. To bardzo piękne wydarzenie dało nam wiele radości i pozytywnej energii. Sołectwo reprezentowała wspaniała grupa KGW, Klub Seniora, OSP, Pani Sołtys Maria Górny, Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki R-W oraz ZR „Grojcowianie”. I oczywiście Wójt Maciej Mika. Gratulujemy wszystkim laureatom !

  • DZR „Mali Grojcowianie” wzięli udział w XI MIĘDZYWOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH ZESPOŁÓW TAŃCA LUDOWEGO "GARNIEC" 2021. Prawie 300 tancerzy, muzyków i miłośników folkloru, z wielu polskich miejscowości spotkało się 8 października w Łańcucie. Przybyli aby dokonać konfrontacji wzajemnych dokonań w dziedzinie folkloru. Przez osiem lat „Garniec” był przeglądem wojewódzkim. W 2018 roku rozszerzywszy zasięg terytorialny stał się przeglądem międzywojewódzkim. Pomysłodawczynią i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest od samego początku Urszula Opałka - kierownik i choreograf ZPiT „Mały Łańcut”. Organizatorem zaś Miejski Dom Kultury w Łańcucie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Miasta Łańcuta. Po obejrzeniu 8 prezentacji w wykonaniu 8 zespołów w II kategorii wiekowej jury przyznało I MIEJSCE - Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” - „Tańce i śpiewy górali żywieckich”. Będąc w Łańcucie od 6 do 8 października nie można było nie skorzystać z okazji aby zwiedzić to piękne miasto. Największą atrakcją jest oczywiście Zamek jego park, piękna Storczykarnia, ale to nie wszystko. Miasto szczyci się również piękną architekturą skrywająca wiele ciekawych historii. Zwiedzanie było dla nas niezwykłą frajdą dzięki przewodnikowi i jego elektrycznym pojazdom. Skorzystaliśmy również z bliskości uroczej miejscowości Markowa gdzie znajduje się Skansen, w którym zgromadzono całe bogactwo dawnych domostw, sprzętów wyposażenia domowego i gospodarczego. Ten temat jest nam bliski więc słuchaliśmy z zainteresowaniem opowieści Basi Lew z Zespołu "Markowianie". Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Serdecznie dziękujemy organizatorom Przeglądu, dziękujemy wszystkim którzy tak serdecznie cieszą się z naszego sukcesu. A my jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia, jak również bardziej zintegrowani poprzez wspólne podróże i działania ! Oby więcej takich wydarzeń !

  • Wspaniały tydzień z młodzieżą i dziećmi ze Szkoły Podstawowej z Radziechów. Warsztaty zrealizowane były w ramach projektu "Tu są nasze korzenie. Góralskie tradycje w fotografii" Członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie" w Wieprzu przy pięknej jesiennej pogodzie wcielili się w "modeli" podczas warsztatów, fotografowani przez kolegów z Radziechów pod okiem fot. Dawida Wojtyły

  • Kapela DZR Mali Grojcowianie pod kierunkiem Brygidy Murańskiej reprezentowała nas podczas gali wręczania medali XIV Maratonu Beskidy w Radziechowach w dniu 6 listopada.

  • 11 listopada Dzień Odzyskania Niepodległości świętowaliśmy wraz z mieszkańcami naszej Gminy wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne . Spotkanie to zorganizowało gościnne KGW „Brzuśnik”, zapraszając nas do współpracy. Po krótkim koncercie w wykonaniu ZR Grojcowianie rozpoczęło się wspólne śpiewanie do którego nie trzeba było nikogo szczególnie zachęcać. Zawsze otwarte i chętne do współpracy Panie z KGW ugościły wszystkich regionalnymi potrawami, dobrym ciastem i kawą!

  • W dniu 13 listopada członkowie DZR Mali Grojcowianie wzęli udział w konkursie gwary, grup śpiewaczych i kapel podczas tegorocznych 30 Posiad Gawędziarskich i 32 Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Jeleśni. Nasze wyniki: III miejsce - JAN WOREK z Twardorzeczki, III miejsce - Kapela „Mali Grojcownie” – grupa młodsza z Wieprza, wyróżnienie - Grupa Śpiewacza „Mali Grojcowianie” – chłopcy z Wieprza, wyróżnienie - Grupa Śpiewacza „Mali Grojcowianie” – dziewczęta z Wieprza, III miejsce - Kapela „Mali Grojcowianie” – grupa starsza z Wieprza

  • SSK Grojcowianie” z Wieprza, jako organizacja pożytku publicznego składa SERDECZNE PODZIĘKOWANIA wszystkim którzy przekazali na jej cel 1% podatku za 2020 r. Informujemy że za 2021 r również będzie można to zrobić wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS Stowarzyszenia tj. 0000105241. Środki jakie w różny sposób pozyskuje Stowarzyszenie w całości przeznaczane są na działalność Zespołów, wyjazdy i udział w festiwalach, konkursy, stroje i rekwizyty. Dziękujemy wszystkim za wsparcie – nie pozwolimy się wykorzenić !!!