Stowarzyszenie

Wypoczynek wakacyjny -

Wypoczynek wakacyjny - "Grojcowianie" w Podczelu

Kołobrzeg/Podczele to miejsce, do którego ZR Grojcowianie udał się w dniach od 12 do 20 sierpnia br. (już po raz drugi do Podczela) na zasłużone wakacje. Nasza grupa wyruszyła w drogę koleją! Bawiliśmy sie znakomicie łącząc wypoczynek oraz miejscowe atrakcje z warsztatami tenecznymi i muzycznymi! Odwiedziliśmy Muzeum Bursztynu, Muzeum Figur Woskowych, Oceanarium, Latarnie Morską, popłynęliśmy w rejs z Piratami! Wspaniała atmosfera i gościnność z jaką spotkaliśmy się u naszych gospodarzy w OKiW Bukowina jest nie do opisania. Wróciliśmy zintegrowani i wypoczęci, gotowi do dalszego działania. Serdecznie dziękujemy kierownikowi zespołu oraz opiekunom za wolontariat i pomoc w organizacji wypoczynku naszych podopiecznych. PROJEKT - „Wypoczynek wakacyjny ZR „Grojcowianie” połączony z warsztatami tanecznymi – Kołobrzeg 2023 r” zrealizowano w ramach zadania publicznego: Wspieranie stowarzyszeń, klubów abstynenckich, instytucji kultury, zespołów sportowych, kościołów i związków wyznaniowych i innych organizacji społecznych w organizowaniu wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży w ramach programów mających wyraźne odniesienie profilaktyczne w szczególny sposób eksponujące i propagujące: trzeźwy i zdrowy styl życia, przeciwdziałanie narkomanii, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

EtnoPolska. Edycja 2023

EtnoPolska. Edycja 2023

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" realizuje projekt "Zakup i renowacja elementów stroju Górali Żywieckich dla Zespołów Regionalnych "Mali Grojcowianie" i "Grojcowianie" dofinansowany z programu EtnoPolska Edycja 2023. Dzięki dofinansowaniu członkowie obu grup prezentowali nowo zakupione elementy na estradach podczas minionego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023. Narodowe Centrum Kultury

Warsztaty

Warsztaty "W splocie z naturą" – tym razem słoma

Po raz kolejny spotkaliśmy się na warsztatach plecionkarskich w ramach projektu "W splocie z naturą" Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój realizowanego przez SSK "Grojcowianie". Tym razem materiałem z którym pracowaliśmy była słoma - uważana w kulturze ludowej za symbol płodności i obfitości. Z tejże słomy powstały „słomionki” w przeróżnych kształtach i formach, jak to zwykle bywa podczas tak kreatywnych warsztatów. Technika wyplatania za pomocą specjalnej igły okazała się o wiele bardziej skomplikowana niż ta której używaliśmy w zeszłym tygodniu na zajęciach wikliniarskic. Warsztat trwał 6 godzin, mogło by się wydawać że to bardzo dużo ale czas zleciał niesamowicie szybko więc pozostał nam pewien niedosyt. To już ostatnie nasze spotkanie w tym cyklu ze wspaniałą instruktorką Daria Czauderna z „Serfenta”. Mamy nadzieję że uda nam się zorganizować kontynuację i zgłębiać tajniki kolejnych technik plecionkarskich! Dziękujemy uczestnikom za obecność i zaangażowanie.

"W splocie z naturą"

15 lipca w Domu Ludowym w Przybędzy odbyły się kolejne warsztaty w ramach Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój "W splocie z naturą". Tym razem były to warsztaty plecionkarskie, z użyciem można powiedzieć najbardziej popularnego do wyplatania materiału jakim jest wiklina. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy wykonali tace katalońskie - każdy według własnej kreatywności jak widać powstały niesamowite formy plecionkarskie zajęcia poprowadziła Daria Czauderna z cieszyńskiego Stowarzyszenia Serfenta, które od lat zajmuje się badaniami i odtwarzaniem splotów z całego świata. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykorzystać w plecionkarstwie przeróżne materiały, niektóre z nich były naprawdę zaskakujące! Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, mamy nadzieję że udało nam się zachęcić uczestników do własnych poszukiwań materiałów i splotów. Już myślimy o kontynuacji cyklu dziękujemy wszystkim za obecność i za wspaniałą atmosferę!

"Pod Powałom Biołej Izby"

W miniony weekend w Biołej Izbie u "Grojcowian" odbyły się zajęcia regionalne w ramach zadania "Pod Powałom Biołej Izby - regionalne zajęcia artystyczne w Gminie Radziechowy-Wieprz" realizowanych przy dofinansowaniu LGD "Żywiecki Raj" . Zajęcia poprowadziła mgr Anna Tomiak - regionalistyka, etnolog, pedagog oraz choreograf, autorka Beskidzkich Lekcji Historii i Kultury "Żywieckiego Raju". Jak można zauważyć ostatnio sporo u nas takich właśnie zajęć. Naszym zdaniem jest bardzo ważnym aby przekazywać najmłodszemu pokoleniu wiedzę o regionie, o przodkach - ich zwyczajach, gwarze, tradycyjnych obrzędach, pochodzeniu muzyki i tańców. Staramy się aby zajęcia w zespole regionalnym nie skupiały się jedynie na zajęciach tanecznych czy muzycznych - edukacja regionalna jest u nas równie ważnym elementem, co te wymienione wcześniej. Udział w zespole regionalnym to przede wszystkim kształtowanie tożsamości regionalnej, już od najmłodszych lat. W ramach wspomnianego wcześniej zadania cały czas realizujemy także lekcje gry na instrumentach ludowych - piszczałkach i dudach, które cieszą się wśród naszych członków dużą popularnością. Zajęcia prowadzi Jakub Lach - multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych "najmłodszego" pokolenia, który w dość niedługim czasie zgromadził przy sobie całkiem spore grono uczniów. Efekty swojej pracy uczestnicy już wkrótce będą mogli prezentować podczas koncertów i przeglądów. Kolejne działania jeszcze przed nami. LGD "Żywiecki Raj" Prowadząca Anna Tomiak skomentowała na FB: „Świetne dzieciaki i bardzo zdolna młodzież! Wypowiedzi dzieci i mnie czegoś nauczyły, a ich wiedza pozytywnie zaskoczyła. Do zobaczenia znów!”