20. urodziny Galerii Sztuki ROK

20. urodziny Galerii Sztuki ROK

 

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Zaprezentowano w niej do tej pory ponad 150 wystaw twórczości ludowej, nieprofesjonalnej, profesjonalnej oraz dziecięcej. Niektóre z nich stały się prawdziwymi wydarzeniami artystycznymi. „W sierpniu 2010 roku minie 35 lat od powstania Wojewódzkiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, dziś noszącego nazwę Regionalny Ośrodek Kultury. 20 z nich obejmuje także działalność Galerii Sztuki. Dzięki jej funkcjonowaniu możliwe stało się szerokie upowszechnianie jakże bogatej i pięknej sztuki ludowej regionu, pokazanie jej różnorodności i wysokiej wartości, a także zdokumentowanie przemian w niej zachodzących”. - czytamy w tekście Małgorzaty Słonki zawartym w publikacji wydanej z okazji jubileuszu galerii.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się 18 czerwca o godz. 12.00 na Małej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Scenariusz obchodów objął podziękowania dla osób związanych z galerią, wspomnienia minionych dwudziestu lat oraz program artystyczny. Około godz. 14.00 zaproszeni goście przeszli z Kapelą Regionalną “Grojcowianie” z Wieprza do Galerii Sztuki na wernisaż wystawy „Przyjaciele Galerii”.

 

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej to miejsce, w którym zawsze dużo się działo. Nie inaczej było i jest w tym roku. Oto lista wydarzeń roku jubileuszowego: styczeń - wystawa prac Andrzeja Pochopienia z Kuźni Raciborskiej luty - w galerii gościła wystawa pt. „Św. Franciszek w sztuce ludowej” będąca pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach marzec - wystawa „Struktura koronki”. Na wystawie prezentowano koniakowskie koronki Beaty Legierskiej oraz grafiki i instalacje Ernesta Zawady. Również w marcu, staraniem pomysłodawcy i kuratora Zbigniewa Micherdzińskiego otwarto mini-galerię „W rogu”, na stałe eksponującą plakaty profesora Michała Klisia, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. kwiecień - wystawa „Rudzica i okolica” prezentująca twórczość artystów związanych z Rudzicą - rzeźby Krzysztofa Czadera, jedyne w swoim rodzaju malarskie przedstawienia strachów polnych autorstwa Floriana Kohuta, a także wiersze Juliusza Wątroby kwiecień-maj - wystawa rzeźb Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic zatytułowana „Barwny i urozmaicony Śląsk Cieszyński”, będąca rzeźbiarskim przedstawieniem roku obrzędowego na Śląsku maj-czerwiec - wystawa festiwalowych plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, organizowanego przez bielski Teatr Banialuka czerwiec-sierpień - wystawa „Przyjaciele galerii” prezentująca prace około 25 artystów ludowych wrzesień - wystawa będąca przeglądem dorobku twórczego profesora Michała Klisia wrzesień-październik - pokonkursowa wystawa zdobnictwa bibułkowego organizowana przez Muzeum Miejskie w Żywcu październik-grudzień - ekspozycja prac plastycznych zatytułowana „Twórcy znani, ale zapomniani”. Prezentowane będą prace Franciszka Janeczko z Żywca, Jana Ficonia z Wieprza, Karola Englerta z Przyłękowa, Michała Boczka z Rajczy, Doroty Lampart z Zawoi grudzień-styczeń 2011 - dwie pokonkursowe wystawy - malarstwo na szkle konkursu „Tajemnice Godnich Świąt” oraz plastyki obrzędowej.