Matyska i Golgota Beskidów

Matyska i Golgota Beskidów

 

Parafia św. Marcina w Radziechowach, Krzyż Milenijny na Matysce i Golgota Beskidów Radziechowska Parafia Kościół i parafia radziechowska należą do najstarszych na terenie Kotliny Żywieckiej. Już w 1390 roku założono tu parafię. W centrum wsi murowany, zabytkowy, wielokrotnie przebudowywany kościół parafialny p. w. Św. Marcina. We wnętrzu późnobarokowy ołtarz z XVIII w i późnogotycka Madonna z Dzieciątkiem datowana na 1510 r. W 1990 roku Radziechowy obchodziły 600 lecie istnienia parafii i kościoła.

 

Image

 

Image

 

Była to okazja do napisania okolicznościowej książki dokumentującej dzieje wsi i parafii. Zadania tego podjął się ks. Jan Kracik a książka "Radziechowy - parafia z jagiellońskich czasów" jest wspaniałą publikacją przybliżającą dzieje tego miejsca. Wzdłuż drogi liczne krzyże, kaplice i kapliczki przydrożne świadczą o przywiązaniu religijnym mieszkańców tej ziemi. W ostatnich latach powstały też nowei nowoczesne kaplice w Przybędzy, Ostrem i Twardorzeczce. Parafia miała też wielu wybitnych proboszczów, od księdza Stanisława Kaszkowca - Dziekana żywieckiego, który prowadził radziechowskich chłopów i żywieckich mieszczan na odsi~cz Częstochowy, poprzez księdza Władysława Kaczmarczyka wpisującego się skromnością i prostotą a nade wszystko odwagą wobec okupanta hitlerowskiego, aż po księdza Dziekana Stanisława Gawlika budowniczego kaplic w Przybędzy, Ostrem oraz Twardorzeczce i wspaniałego Krzyża Jubileuszowego na Matysce. Jego zasługą jest też odrestaurowanie kościoła św. Marcina i wielu innych parafialnych obiektów.

 

Image 

Wyświęcony dla radziechowskiej wspólnoty  Ks. Prałat Stanisław Gawlik Był synem Franciszka i Józefy Szeląg. Urodził się 16 października 1935 roku w Małej Wsi k. Wieliczki. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1959 r. w Katedrze św. Wacława na Wawelu, z rąk Ks. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. Pracował jako wikariusz w Parafii Św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, w Parafii św. Klemensa w Zawoi oraz w Parafii Św. Mikołaja w Pcimiu k. Myślenic. Z kolei w roku 1964 został skierowany do pracy duszpasterskiej w Parafii Św. Marcina w Radziechowach. Tu też w roku 1974 został mianowany proboszczem. Po powołaniu do życia 25.11.1992 r Diecezji Bielsko - Żywieckiej został mianowany przez J. E. Ks. Bpa Tadeusza Rakoczego Dziekanem nowo utworzonego dekanatu radziechowskiego oraz Diecezjalnym Duszpasterzem Rolników. W dowód uznania dla Jego kapłańskiej posługi otrzymał godność Kapelana Honorowego Ojca Świętego Jana Pawła II. Ks. Prałat Stanisław Gawlik był dobrym pasterzem powierzonej mu parafii. Zasłynął jako budowniczy i restaurator licznych obiektów sakralnych, gorliwy kapłan i duszpasterz, człowiek wielkiej modlitwy. W Radziechowach spędził większość lat swego kapłańskiego życia.

 

Image 

Image

 

Uroczyście obchodził wraz z parafianami swoje 40-lecie pobytu w tej wspólnocie. Zmarł nagle w Radziechowach w środę 4 sierpnia 2004 roku. Jego pogrzeb zgromadził niezliczone tłumy wiernych i przyjaciół. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radziechowach, gdzie oczekuje na Zmartwychwstanie. Jego imię nosi już dziś Zespół Szkół w Radziechowach a szkolny sztandar świadczy o przywiązaniu i pamięci o tym wspaniałym kapłanie.

 

Image 

Jubileuszowy Krzyż na Matysce W roku Jubileuszu 2000 lat od narodzenia Jezusa Chrystusa na górze Matysce, pomiędzy Przybędzą a Radziechowami powstał wspaniały, widoczny z bardzo daleka Krzyż Milenijny. Zrodzony w umysłach przez ks. Dziekana Stanisława Gawlika i miejscowych parafian pomysł, został zrealizowany. Krzyż w/g projektu inż. Macieja Bieguna i Anny Biegun wykonała firma "Patentus" z Pszczyny. 10 listopada 2000 r dokonano uroczystego poświęcenia Krzyża na Matysce. Napis na milenijnej tablicy głosi: "Dla uczczenia Roku Jubileuszowego przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II został ufundowany przez parafian Krzyż na Matysce ku większej chwale Boga, na pożytek wiernych i przyszłych pokoleń, na drogę III - go tysiąclecia chrześcijaństwa, wskazaną przez Papieża Polaka poświęcony przez I-go Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Ks. Tadeusza Rakoczego w dniu 10.11.2000 R.P. w obecności syna ziemi radziechowskiej Ks. Bpa Tadeusza Pieronka i miejscowego Proboszcza Ks. Prałata. Stanisława Gawlika oraz licznie zgromadzonego ludu bożego"

Wspaniały Krzyż na Matysce od razu stał się miejscem wielu uroczystości religijnych organizowanych przez Parafię św. Marcina w Radziechowach, spotkań młodzieży, miejscem pielgrzymowania dla mieszkańców całej Żywiecczyzny. Niezliczone rzesze wiernych gromadzą organizowane tu Drogi Krzyżowe wiodące od ostatniego przystanku MZK w Radziechowach aż pod Krzyż Jubileuszowy.

 

Image 

Golgota Beskidów Po czterech latach obok Krzyża Milenijnego powstaje XIV stacja monumentalnego projektu realizacji na zboczach Matyski "Golgoty Beskidów". Pomysłodawcy tego: dzieła Księdzu Prałatowi Stanisławowi Gawlikowi dane było zobaczyć efekt tylko tej pierwszej i ostatniej stacji ,,Złożenie ciała Jezusa do grobu". Kolejne stacje w/g projektów Profesora Czesława Dźwigaja są sukcesywnie: realizowane w przestrzeni beskidzkiego pejzażu. Dziś oprócz wspomnianej już ostatniej stacji, zrealizowano stację XIII, I, II, III, IV, VI, XI i V gdzie krzyż pomaga nieść Chrystusowi Ojciec Święty Jan Paweł II. Kontynuacji tego wielkiego dzieła "Golgoty" podjął się wraz z parafianami następca Księdza Stanisława, proboszcz radziechowskiej parafii Ksiądz Ryszard Kubasiak.

 

Image