Historia

DEKLARACJA PROGRAMOWA ZWIĄZKU PODHALAN

DEKLARACJA PROGRAMOWA ZWIĄZKU PODHALAN

U progu XXI wieku, w poczuciu kontynuowania misji twórców Związku Podhalan, wsparci przez Księży Kapelanów, którzy stoją na straży chrześcijańskiego oblicza naszej organizacji, przedkładamy obecnym i przyszłym członkom Związku Podhalan Deklarację Programową jako drogowskaz na nowe czasy. Ojciec Święty Jan Paweł II, największy z rodu Polaków, Honorowy Członek Związku Podhalan, przypominał:„Górale to jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, które nosi w sobie znamiona wielkiej polskiej tradycji, tak wielkiej, że trzeba ażeby ona trwała nadal, ażeby żaden obyczaj, żaden styl i moda współczesności tej wielkiej podhalańskiej tradycji nie zniszczyły i nie wyparły.”

I Światowy Zjazd Górali Polskich - Ochodzita 2000

I Światowy Zjazd Górali Polskich - Ochodzita 2000

13 sierpnia 2000 roku na stokach Ochodzitej w Koniakowie odbyła się część beskidzka obchodów I ŚWIATOWEGO ZJAZDU GÓRALI POLSKICH. “Posiady na cholach” na Ochodzitej rozpoczęła msza św. koncelebrowana, której przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusz Rakoczy. W trakcie nabożeństwa zbierano na tzw. “Żywy Krzyż” czyli potrzeby Polaków na wschodzie. Od 13.oo rozpoczęły się prezentacje grup górali czadeckich, śłąskich, żywieckich, gości z Czech i Słowacji. Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć “Grojcowian” z Wieprza którzy uświetnili swym śpiewem mszę świętą oraz zaprezentowali żywieckie tańce.   

Rota Przysięgi Związku Podhalan

Rota Przysięgi Związku Podhalan

ROTA PRZYSIĘGI ZWIĄZKU PODHALAN Wpatrzony w krzyż i sztandar, uroczyście ślubuję być rzetelnym członkiem Związku Podhalan. Będę sumiennie wypełniał obowiązki statutowe, dbał o zachowanie tradycji i piękno rodnej ziemi, o jej szlachetny rozwój duchowy materialny. Dołożę starań do umocnienia godności człowieka, rodziny, ziemi ojców i niepodległości Polski. Tak mi dopomóż Bóg!        

Ks. Bp. Tadeusz Rakoczy - Członek Honorowy ZP

Ks. Bp. Tadeusz Rakoczy - Członek Honorowy ZP

KS. BISKUP TADEUSZ RAKOCZY HONOROWYM CZŁONKIEM ZWIĄZKU PODHALAN XLII Zjazd Podhalan przyznał Ks. Biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu tytuł Honorowego Członka Związku Podhalan. Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy, Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej to wieloletni, bliski współpracownik Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie. Jest protektorem Związku Podhalan – przyczynił się w znacznym stopniu do spopularyzowania Związku Podhalan w Diecezji Bielsko – Żywieckiej i województwie śląskim. Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy to rodowity góral spod Żywca i wieloletni sympatyk Związku Podhalan. Jest blisko związany z Oddziałem Górali Żywieckich od 1994 r. W 1996 r. poświęcił sztandar Oddziału Górali Żywieckich a w 2000 r. objął Honorowy Patronat części beskidzkiej Światowego Zjazdu Górali Polskich i przewodniczył liturgii Mszy Świętej na Ochodzitej. Bardzo chętnie uczestniczy w różnych imprezach związkowych i żywo interesuje się naszą organizacją.   

Kapelan ZP Ks. Władysław Zązel

Kapelan ZP Ks. Władysław Zązel

„Bo wiycie, my z Władkiem, to som tacy naprowde.” /ks. prof. Józef Tischner/       Ks. Kanonik Władysław Zązel   Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce       Kapelani Związku Podhalan: ks. prof. Józef Tischner i ks. Władysław Zązel zostali wybrani na tę funkcję przez XXXIII Zjazd Związku Podhalan, obradujący w Ludźmierzu w dniach 13-14 czerwca 1981 r. Tworzyli oryginalny duet góralski, bo obaj płynnie posługiwali się gwarą i byli bardzo wyraźnymi osobowościami, znanymi i poważanymi nie tylko w kręgach góralszczyzny. Dziś, gdy Księdza Profesora zabrakło, Jegomość Władysław kontynuuje rozpoczęte wspólnie dzieło, mając do pomocy nowych księży kapelanów. Drogę do tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji rozpoczął w domu rodzinnym w Dębnie Podhalańskim, gdzie przyszedł na świat 25 czerwca 1942 r. jako syn Wojciecha i Antoniny z domu Bielusiak. Wzorem był mu zwłaszcza ojciec, który pielęgnował tradycję i „zawse do kościoła chodzowoł w suknianyk portkak”. Nauki pobierał w szkole podstawowej w Dębnie i Harklowej. Wtedy poznał tajniki tańca góralskiego, którego uczyła go nauczycielka Ludwika Wilczek z Gronkowa. W Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wszedł w świat wielkiej literatury polskiej, inspirowanej tradycją gór, Skalnego Podhala i górali. Utwierdził się też w przekonaniu, że mowa ojców, gwara góralska dobrze współbrzmi z językiem literackim. W okresie studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie, często zdarzało się, że razem z innymi klerykami z Podhala, umilał seminaryjne spotkania i uroczystości popisami tańca zbójnickiego i godkami w gwarze góralskiej. Z tych czasów zapamiętał go ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. Z jego rąk otrzymał święcenia kapłańskie 20 marca 1967 r. Święcenia miały miejsce w Białce Tatrzańskiej i były wyrazem uhonorowania rodziny Nowobilskich, z której wyszło 3 braci kapłanów i siostra zakonna. Z księdzem Władysławem święcenia otrzymali jego koledzy z Podhala: ks. Władysław Nowobilski z Białki, ks. Władysław Janczy z Maniów i ks.Andrzej Tylka z Rogoźnika.     Posługę duszpasterską sprawował jako wikariusz kolejno: w Jordanowie, Zakopanem i Gdowie. W okresie wikariatu w Zakopanem, w 1972 r. wziął udział w I Konkursie Utworów Gwarowych. Był bezkonkurencyjny i został przyjęty do Związku Podhalan przez ówczesnego prezesa Wincentego Galicę. Po 9 latach „nowicjatu” w tej organizacji, powierzono mu godność kapelana.    

Wyróżnieni przez Związek Podhalan

Wyróżnieni przez Związek Podhalan

Honorwi Członkowie ZP Ks. Biskup T. Rakoczy – Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kapelan Związku Podhalan w Polsce - Ks. Władysław Zązel – Kapelan Oddziału Górali Żywieckich ZP Zasłużeni dla ZP 1. Marek Jurasz 2. adwiga Jurasz 3. Tadeusz Fiedor 4. Piotr Śleziak 5. Maria Habdas 6. Jan Kociołek 7. Jadwiga Knapek 8. Władysław Motyka z Milówki 9. Władysław Motyka z Ciśca 10. Janusz Torzewski11. Ks. Prałat Józef Nędza12. Andrzej Wójcik13. Adam Banaś  Zasłużeni dla kultury podhalańskiej 1.Władysław Motyka z Milówki 2.Zbigniew Micherdziński