Kultura ludowa

Konkurs

Konkurs "Żywieckich Godów" zakończony

Zakończyły się zmagania konkursowe najstarszego i największego konkursu grup kolędniczych i obrzędowych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Kolędnicy występujący na scenie rywalizowali w Żywcu Zabłociu, a plenerowe grupy obrzędowe walczyły o nagrody w Milówce przy Starej Chałpie.   Żywieckie Gody to jedna z najbardziej oryginalnych imprez w województwie, których celem jest kontynuowanie tradycji ludowych. Prezentacje na scenie (np. kolędnicy z gwiazdą, szopką, turoniem, mikołaje) oraz w plenerze (barwne żywieckie dziady, m.in. diabły, śmierci, macidule, żydzi, kominiarze, niedźwiedzie) oceniają komisje, w skład których wchodzą przede wszystkim etnografowie. Konkurs urozmaicony jest przez wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówkę dziadowską, degustację potraw regionalnych, kuligi. Głównymi organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.             Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/marekjurasz6/ZywieckieGody2010

III

III "Kolędowanie w Sopotni Małej"

Zwyczaj kolędowania „Trzech Króli” w Sopotni Małej sięga dawnych, zamierzchłych czasów ale trwa po dzień dzisiejszy. 6 stycznia „Trzech Króli” ruszało przez Sopotnię Małą by odwiedzić wszystkie domostwa. W grupie kolędowali oprócz Trzech Króli; Anioł, Żyd i August. Zawsze towarzyszyła im “muzyka”. Dawniej dudziarza i skrzypka, dziś pojawia się heligonka. W odwiedzanych domach za życzenia noworoczne sopotniańscy “Trzej Królowie” otrzymywali poczęstunek i pieniężną kolędę. Taki obchód wsi trwał nieraz i trzy dni. Za otrzymane datki zapraszali kolędnicy wieczorem mieszkańców “dziedziny” na wspólną zabawę w remizie.II wojna światowa przerwała te piękne zwyczaje a okupanci niemieccy zakazali “obchodów” Trzech Króli. Po wojnie tradycja wróciła do Sopotni Małej i trwała nieprzerwanie do 1993 r. Istniejący w Sopotni Małej Zespół Regionalny „Romanka” kierowany przez Panią Marię Jafernik, reaktywował po latach przerwy korowód „Trzech Króli”, 6 stycznia 2005 roku. Z błogosławieństwem księdza Proboszcza, wyruszył przez wieś.   

ŚW. MIKOŁAJ Z MYRY (Z BARI)

ŚW. MIKOŁAJ Z MYRY (Z BARI)

 Św. Mikołaj urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Niewielka ilość autentycznych informacji na jego temat chętnie uzupełniana była kolorowymi szczegółami legend. Pierwszą biografię Mikołaja napisano w 9 wieku, najbardziej jednak upowszechniła się jego biografia spisana przez Szymona Metaphrastesa w wieku 10.

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA

  Współczesna gospodarka pasterska w Karpatach a zrównoważony rozwój ziem górskich – szanse i zagrożenia MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA Jaworzynka, 15-17 października 2009 r.   

Nagrody FFGP rozdane - jedna z 4 nagród regulaminowych dla

Nagrody FFGP rozdane - jedna z 4 nagród regulaminowych dla "Grojcowian"

Wyniki 40. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu Festiwal odbył się w dniach od 1 do 4 sierpnia 2009 roku. Na 29 zgłoszonych do Festiwalu zespołów udział wzięło 28. Zespoły oceniało Jury Festiwalu w składzie: dr Krystyna Kwaśniewicz - przewodnicząca komisji, etnografAleksandra Bogucka - muzykologLidia Czechowska - choreografJanina Glanowska - sekretarz komisjiJan Karpiel Bułecka - muzyk, folklorystaMałgorzata Kiereś - etnografCzesław Węglarz - muzyk     Zespoły uczestniczące w konkursie Festiwalu według kolejności występowania: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca KYCZERA z Legnicy - z programem pt. „Kaczur”Zespół Pieśni i Tańca WIERCHY im. Józefa Szczotki z Milówki - z programem pt. „Na świętego Jana”Zespół Góralski HAMERNIK z Krakowa - z programem pt. „Prucki”Regionalny Zespół OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic - z programem pt. „Na muzyce przed rukowaniym na wojnę”Regionalny Zespół KRZESANI ze Spytkowic - z programem pt. „Na polanie podczas grabienia siana”Zespół Regionalny KONIAKÓW z Koniakowa - z programem pt. „Oczepiny przy weselu góralskim”Zespół Regionalny KOWALNIA ze Stróż - z programem pt. „W domu u pszczelarza”Gminny Zespół WATRA z Czarnego Dunajca - z programem pt. „Odwiedziny na sałasie”Zespół Regionalny im. Józefa Macha BRENNA z Brennej - z programem pt. „Przy smażeniu wajeśnicy w Zielone Świątki”Zespół Regionalny GROJCOWIANIE z Wieprza - z programem pt. „Łomawiny po odpuście”