Kultura ludowa

III Konferencja Regionalistów Żywieckich

III Konferencja Regionalistów Żywieckich

W sobotę 27 czerwca 2009 r w GOK w Łodygowicach odbyła się kolejna III Konferencja Regionalistów Żywieckich. Wśród atrakcji spotkania znalazło się zwiedzanie drewnianego Kościoła w Łodygowicach oraz Pałacu. Na scenie prezentowały się “Magurzanki” a o tradycji żywieckiego muzykowania opowiadał Józef Łanowski. Można też było obejrzeć piękne fotografie prezentujące Żywiecczyznę lub kupić wydawnictwa TMZŻ. Na Konferencji nie zabrakło przedstawicieli SSK ”Grojcowianie” (Jadwiga i Marek Jurasz) oraz Oddziału Górali Żywieckich ZP (Adam Banaś i Władysław Motyka).   

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska

Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską obchodzona jest w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej z 21 na 22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyjskie, germańskie i celtyckie a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofinskich np. Finów (w Finlandii noc świętojańska jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Obchody Kupalnocki rozpoczynały się od rytualnego skrzesania ognia z drewna jesionu i brzozy, po uprzednim wygaszeniu wszelkich palenisk w całej wsi. W obranym miejscu wbijano w ziemię brzozowy kołek, po czym zakładano nań jesionową piastę, koło ze szprychami owiniętymi smoloną słomą. Następnie obracano koło tak szybko, że w wyniku tarcia zaczynało się ono palić. Wtedy je zdejmowano i płonące toczono do przygotowanych nieopodal stosów, dzięki czemu szybko zajmowały się ogniem. Szeregi stosów układanych zazwyczaj na wzgórzach płonęły owej nocy niemalże w całej Europie.   

"Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu" - wystawa ROK Bielsko-Biała

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej otwarła 29 maja 2009 r wystawę “Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu”. Wystawa będzie czynna do sierpnia. Komisarzami konkursu i wystaw pokonkursowych są: Zbigniew Wolanin, Zbigniew Micherdziński i Monika Teśluk. II konkurs współczesnej karpackiej rzeźby ludowej w kamieniu jest kontynuacją przedsięwzięcia artystycznego rozpoczętego w 2002 r. Powodzenie zorganizowanego wówczas I konkursu, z wystawą pokonkursową w Muzeum Nikifora w Krynicy, znalazło odzwierciedlenie w sugestii ze strony jury, aby konkurs, jako cenna inicjatywa z punktu widzenia ochrony karpackiego dziedzictwa kulturowego, stał się imprezą cykliczną. Z różnych powodów, przede wszystkim finansowych, na drugą edycję konkursu przyszło nam czekać aż do 2008 roku.

Redyk w Korbielowie

Redyk w Korbielowie

23 maja 2009 r odbył się w Jeleśni na przełęczy Glinne kolejny tradycyjny REDYK, czyli inauguracja sezonu pasterskiego w gminie Jeleśnia. . Polową mszę św. odprawił w nowym góralskim ornacie o. Ciesielski Przemysław OP , Proboszcz parafii NMP Królowej Aniołów w Korbielowie. Na mszy św. i całym Redyku nie zabrakło delegacji Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan z Prezesem Adamem Banasiem i pocztem sztandarowym na czele. Od zeszłego roku wypas owiec na Hali Miziowej wspierany jest z Programu Owca - plus.    

Owce poszły na Ochodzitą

Owce poszły na Ochodzitą

2 maja 2009 r po poświęceniu owiec i pasterzy przy Kościele p.w. Świętego Bartłomieja, owce bacy Piotra Kohuta przeszły przez Koniaków by na Ochodzitej rozpocząć sezon wypasu. Na Ochodzitej dokonano “mieszania owiec” i pierwszego udoju a turyści i goście mogli spróbować “bundzu”.     Sezonowy wypas owiec na hali to ciężki chleb. Bacowanie to nie lada sztuka. To nie tylko zarządzanie mniejszym lub większym gospodarstwem w zależności od ilości owiec. Wymaga rozległej wiedzy i umiejętności, kondycji fizycznej, predyspozycji psychicznych, samodyscypliny.