Kultura ludowa

Niedziela Palmowa w Juszczynie

Niedziela Palmowa w Juszczynie

,, Otóż Wierzbna, otóż Kwietna Zawitała nam Niedziela…” Wł. Syrokomla ,, Dni pokuty i Zmartwychwstania” Niedziela Palmowa to dzień, w którym Kościół święci triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jak mówi Pismo Święte przybył tam na święto Paschy, a powitały go tłumy ludzi, rzucających mu pod nogi gałązki palmowe lub oliwne. To właśnie na pamiątką tego dnia do dziś obchodzona jest Niedziela Palmowa. W tradycji Kościoła symbolika palmy ma głębokie treści religijne, ponieważ oznacza męczeństwo i triumf Jezusa, oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Jednak ma ona także swoją symbolikę w tradycji ludowej, gdzie zielona gałązka zapowiada siły witalne, coroczną odnowę roślin, zapowiedź ich kwitnienia i owocowania. Jej niezwykłe magiczne właściwości nabierają jeszcze więcej dobroczynnej potęgi właśnie przez poświęcenie jej w kościele i obniesienie w procesji.       

XIX Konkurs Zdobnictwa Bibułkowego 2010

XIX Konkurs Zdobnictwa Bibułkowego 2010

Regulamin XIX Konkursu Zdobnictwa Bibułkowego 2010        1. Organizator konkursu: Muzeum Miejskie w Żywcu Współorganizatorzy: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Gminny Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Radziechowach – Wieprzu Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Beskidzki w Bielsku-Białej Konkurs został zorganizowany przy współudziale finansowym Starostwa Powiatowego w Żywcu, Burmistrza Miasta Żywca oraz Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. 2. Przedmiotem konkursu są dawne i współczesne formy zdobnictwa bibułkowego.

JAK OSTATKI TO OSTATKI !!! JAK POST, TO POST!!!

JAK OSTATKI TO OSTATKI !!! JAK POST, TO POST!!!

16 lutego 2010 r w Sopotni Małej pojawili się we wsi “Niesopustnicy” a w tutejszej sali OSP kobiety z całej gminy zatańczyły tradycyjnego “bona” czyli taniec kobiet na urodzaj. Ta ostatnia w karnawale zabawa i taniec swiadczą niezbicie że nadchodzi Środa Popielcowa i Wielki Post. “Ostatki z Romanką” bo tak nazywa się ten ostatni akcent karnawału na Żywiecczyźnie zorganizowało SSK “Romanka” z Sopotni Małej oraz tutejsze KGW i OSP. Do północy przygrywała do tańca kapela “EŚTA”.     Zezwolciez gaździnko, zezwolciez gaździnko, w łostatki Zatajcowaj bona, zatajcowaj bona, na kwacki Zeby duze rosły, zeby duze rosły, jak głowa byście ik ni mieli, byście ik ni mieli, ka schłowaj Ej łostatki sie kojcom, stare baby tojcom ej, poparcie sie młodzi, jak im zadek chłodzi Na miły mocny Boze, jojka potaniały Na za coz se tez bydom babulki pijały Na miły mocny Boze, masło potaniało Na juz nom tak nie bydzie jako nom bywało             Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/MiesopustnicyOstatkiZRomankaSopotniaM2010 JAK POST, TO POST!!! Zapusty, inaczej zwane karnawałem to okres trwający od Nowego Roku lub Trzech Króli, aż do środy popielcowej. Był to czas nieustannych zabaw, śpiewów czy kuligów, poprzedzający czterdziestodniowy post. Te zaledwie kilka tygodni obchodzono bardzo wesoło. Ludzie zbierali się przy wspólnej zabawie, do której obowiązkowo zaliczały się tańce i śpiewy tradycyjnych melodii ludowych wygrywanych przez okolicznych muzykantów. Stoły suto zastawiano słodkimi ciastami drożdżowymi. W Tłusty Czwartek zewsząd rozchodził się zapach pączków smażonych na smalcu, racuchów lub innych słodkich pyszności. Każdy jadł do syta, ponieważ wiedział, że pozostanie już tylko tydzień karnawału, a następna okazja do zabawy i zjedzenia czegoś tłustego, nadarzy się dopiero po poście. Spotkania taneczne trwały niemalże do ostatniej chwili, dając szansę pannom, które nie zdążyły znaleźć sobie kawalera w okresie karnawału. Był to bowiem dogodny czas na ożenek lub zapowiedzi. Jeżeli jednak, którejś z dziewcząt na wydaniu nikt nie chciał poślubić, była ona narażona na śmiechy i dokuczliwe psoty ze strony rówieśników.

Koncert Finałowy i wyniki

Koncert Finałowy i wyniki "Żywieckich Godów" 2010

 31 stycznia 2010 r w żywieckim MCK odbył się Koncert Laureatów tegorocznych Żywieckich Godów 2010 r. Protokół w imieniu jury i organizatorów odczytał Leszek Miłoszewski – Dyrektor ROK w Bielsku-Białej. W koncercie wystąpiły: “Jukace” z Żywca Zabłocia, “Herody z Międzybrodzia Żywieckiego, Męska Grupa Śpiewacza “Gronie” z Wisły, kolędnicy “Z Dorotą” ze Skawicy, Kolędnicy z szopką z Rajczy oraz “Szlachcice” z Suchego. Koncert prowadził Stanisław Jaskułka.        Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/GodyZywieckie2010RKoncertFinaOwyMCK A oto kompletne wyniki konkursowej części “Żywieckich Godów” 2010 r:

"Beskidzki Karnawał"

„Beskidzki Karnawał” - finał imprezy ,,Boże Narodzenie w Beskidach” odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu w dniach 30 - 31 stycznia 2010 r. w ramach projektu pn. „Zwyczaje i obrzędy na pograniczu polsko – słowackim”. Głównym organizatorem imprezy był Wydział Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz miejskie i gminne Ośrodki Kultury z terenu Powiatu Żywieckiego.    Gminę Radziechowy-Wieprz reprezentowała Kapela “Grojcowianie” z Wieprza oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Brzuśnika, które przygotowało tradycyjny poczęstunek.   Więcej zdjęć z imprezy: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/BeskidzkiKarnawa2010

Skubacki w Starej Chałpie

Skubacki w Starej Chałpie

28 stycznia 2010 r zorganizowano w Milówce seminarium folklorystyczne w ramach projekty “Żywieckie Gody - karnawał bez granic”. W części plenarnej głos zabrali: prof. Alojzy Kopoczek z Cioeszyna, Barbara Rosiek z Muzeum w Żywcu, Małgorzata Kiereś z Muzeum w Wiśle, Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie a o doświadczeniach orawskich i słowackich opowiadał Miroslav Żabenski z Dolnego Kubina na Słowacji.    Na godz. 15.00 organizatorzy “Żywieckich Godów” zaprosili wszystkich do Starej Chałpy w Milówce na tradycyjne “SKUBACKI”, gdzie wszyscy mogli skubać pierze, prząść wełnę i łuskać fasole. W izbie zaprezentowali się też kolędnicy z Zespołu “Spod Kikuli” z Lalik oraz Pastuszki i “Szlachcice” z Milówki, Kamesznicy i Lalik.       Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/SkubackiStaraChaPaWMilowce2010